Alerg deoarece cred in puterea educatiei de a combate saracia

Cosmin Tronaru Asociația Hercules

Socrate spunea ca virtutea cea mai mare este cunoasterea: "Singurul bun este cunoasterea si singurul rau este ignoranta". In momentul in care admitem ignoranta, incepem sa crestem in intelepciune.

Viitorul fiecarei tari sta in educatia primita de catre cei care vin din urma, lucru de care ar trebui sa beneficiem cu totii.

Din pacate, nu toata lumea este la fel de norocoasa si nu toti au posibilitatile materiale de a-si trimite copiii sa studieze, din pacate nu toti copiii, desi poate parea ciudat sa afli cat de mult isi doresc, reusesc sa urmeze o scoala, fie chiar si pentru cativa ani, iar totul se intampla din lipsa banilor.

Din pacate traim intr-o lume materiala, iar multi dintre noi, atunci cand incepem sa avem mai mult, uitam de cei care au mai putin. O vorba spune ca oricine poate trai fara 10% din ceea ce castiga, iar daca cineva spune ca va da 10% cand va avea mai mult, raspunsul e simplu: daca nu dai 10 lei cand ai 100, cu siguranta nu vei da 1000 cand ai 10000.

Rugamintea mea este nu de 10%, ci de oricat doreste fiecare sa sustina acest proiect minunat numit Centrul de zi Hercules, locul primitor unde zilnic 50 de copii beneficiaza de o masa hranitoare la cantina, ajutor la teme la after school si ocazia de a se implica in diferite activitati - educative, recreative, de voluntariat - menite sa deschida minti si orizonturi, sa ofere noi competente de viata.

1 leu pe zi inseamna 30 lei pe luna. Daca din cei peste 1500 de prieteni virtuali carora ma adresez, 10% doneaza macar echivalentul unui leu pe zi, rezultatele ar fi imbucuratoare.

Tu, cititorule cu suflet mare, pune-te pentru o secunda in locul unuia dintre acesti micuti si gandeste-te ce ti-ai dori mai mult? Gandeste-te cum te-ai simtit cand cineva te-a ajutat neconditionat, cum te-ai simtit si cui i-ai multumit. Pentru ca nu conteaza cat daruiesti, ci cat de multa dragoste pui in ceea ce daruiesti. Cum te-ai simti daca in locul lor ai fi chiar tu, ar fi copilul tau. Ce-ai face atunci pentru a-l ajuta?

Daruieste si vei primi inzecit. Iti multumesc din suflet!

Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon este organizat de Asociația Bucharest Running Club în parteneriat cu Federația Română de Atletism și Primaria Municipiului București. Este cel mai mare eveniment de alergare din România, aflat la a 8-a ediție, iar anul acesta va fi pe 3-4 Octombrie, cu startul în Piața Constituției din București. Probele de concurs sunt: - Cursa scau

Niciodată nu avem prea puțin! Așadar, oricât este bine venit, din partea oricui!
24 Oct 2015
planting seeds
07 Oct 2015
04 Oct 2015
Live for giving and loving people! Thanks for who you are!!!
Making an impact
03 Oct 2015
Bunatatea sufletului tau cantareste mai mult decat toti banii din lume, iar zambetul de pe chipul copiilor pe care ii ajuti te va insoti pretutindeni.
01 Oct 2015
30 Sep 2015
Felicitări pentru inițiativa ! Le oferiți acestor copii sansa de a începe viata cu dreptul si asta e un lucru minunat.
Succes Cosmine!
29 Sep 2015
Bafta Cosmin si felicitari!
29 Sep 2015
felicitari pentru activitățile frumoase pe care le faceți!
29 Sep 2015
"Cei care educa copiii sunt demni de mai multa onoare decat cei care le dau viata; de aceea pe langa viata, daruiti copiilor si arta de a trai bine, educandu-i" Aristotel
29 Sep 2015
Succes Cosmin si felicitari!
Bafta! :)
28 Sep 2015