We run together for the children from Hercules

Diana Stanescu Asociația Hercules

On 9th October I will run together with Mati, my 8 months baby, for the 50 children from a poor community to have a better and normal life. These kids are helped each day by Hercules Day Center with food, homework, clothes, school materials, friendship and love. These are all things missing from their home and Hercuse became their chance to have a normal childhood and future.

Please help me bring a smile on these children's faces and donate to support us.

Thank you,

Mati & Diana

================================================

Pe 9 octombrie, voi alearga impreuna cu Mati, inima la inima pentru a ajuta 50 de copii dintr-o comunitate puternic defavorizata. Este vorba despre copiii care vin zilnic la Centrul de zi Hercules din Costesti pentru a-si face temele si a invata ceva nou, pentru a primi o masa calda, carti, haine, rechizite, prietenie, afectiune, sansa la o copilarie mai frumoasa si la un viitor mai bun decat este prezentul parintilor lor. Pentru acesti copii, Centrul a devenit o a doua casa si Hercules o a doua familie. Fondatoarea si sufletul acestui centru initiat in 2007 este o doamna energica si inimoasa, care in mod evident are generozitatea in sange si a reusit sa o transmita mai departe familiei si urmasilor sai: este vorba de Petruta Stanescu, bunica lui Mati, mama sotului meu Florin, care va alerga la randul lui pentru Hercules.

Voi alerga pentru prezentul si viitorul copiilor de la Centrul de zi Hercules, pentru a combate saracia acestor copii prin educatie. Poate ca acum ceva vreme as fi participat la un maraton pentru provocarea in sine sau pentru a arde câteva calorii. Astazi, alerg din aceleasi motive si din cateva altele in plus.. Alerg pentru ca stiu ca zambetul unui copil fericit are darul de a incalzi multe inimi si de a face un pic mai buna lumea din jurul sau. Alerg pentru ca sunt convinsa ca un copil învaţă ceea ce trăieşte şi va da inapoi ceea ce i se ofera, asa cum Mati rasplateste acum cu zambete zambetele noastre si va invata sa iubeasca pentru ca este iubit.

Ce ar fi deci sa le oferim si copiilor in nevoie atentie, generozitate si acceptare, sansa de a creste cat mai frumos? Alerg pentru ca apreciez efortul si munca enorma din spatele proiectului Hercules, stiu de cate nopti nedormite este nevoie pentru a ingriji zilnic 50 de copii, pentru a asigura luna dupa luna si an dupa an fondurile de care centrul are nevoie. Alerg pentru ca imi pare acesta un mod - simbolic si frumos - de a-l initia pe copilul meu pe un drum pe care sper sa il urmeze ca tanar si adult, acela al generozitatii si al implicarii.

Va multumim,

Mati&Diana

Raiffeisen Bank Bucharest International Marathon este organizat de Asociația Bucharest Running Club în parteneriat cu Federația Română de Atletism și Primaria Municipiului București.  Este cel mai mare eveniment de alergare din România, aflat la a 9-a ediție, iar anul acesta va fi pe 8-9 Octombrie, cu startul în Piața Constituției din București.  Probele de concurs sunt: - Cursa

Tony P

Well done - an amazing run for a great cause.
20 Oct 2016
Good luck Diana and Mati !
14 Oct 2016

Jason R